Vystupte z virtuálního světa

Vystupte z virtuálního světa

19. 1. 2019 | Www | Žádné komentáře

Nejeden z nás tráví na telefonu nebo u počítače nemálo času. Zčásti možná proto, že to spadá do jeho pracovních povinností a tak vlastně není vyhnutí, ovšem zčásti také zcela dobrovolně ve svém volném čase.
Kolik jenom hodin nejednou probrouzdáme na internetu, kolik času strávíme na sociálních sítích! Tam, kde máme své přátele. Své virtuální přátele.
ikony aplikací

Jenže zkuste na okamžik odvrátit zrak od monitoru a zkusit tyto své přátele vyjmenovat, představit si pod jejich jmény konkrétní tváře a detaily o těchto! Najednou vás možná udiví zjištění, jak bezvýznamné takové virtuální přátelství je. Máte sice klidně i tisíce těch, koho jste si za své přátele zvolili nebo kolik si jich zvolilo vás, kolikrát jste na nabídky přátelství kliknuli nebo bylo kliknuto vám, jenže co o těchto lidech vlastně víte? A kdybyste je potkali v reálu, s kolika z nich byste si měli alespoň půl hodiny o čem povídat, kolik z nich by vám bylo alespoň minimálně sympatických?
A zkuste se zároveň zamyslet nad tím, kolik vám vedle těchto virtuálních rádoby přátel zbylo i přátel skutečných. Ke kolika lidem z masa a kostí byste si mohli zajít pro radu či pomoc a tito by vás neodmítli, hlásili by se k vám?
ikony kolem ženy

Možná vás při této myšlence napadlo, že je onen nepoměr mezi počty přátel skutečných a virtuálních trochu smutný. A on také v mnoha případech smutný je, nemýlíte se.
Možná vám blesklo hlavou, že by možná neškodilo s tím něco udělat. Třeba se na nějakou dobu vrátit zpět do každodenní reality.
A pokud vás to napadlo, měli byste tak i učinit. Zkusit absolvovat „sociální detox“.
Vězte, že něco takového jako nemusí být vůbec na škodu. Není nic špatného podívat se zase jednou na svůj život reálnýma očima a možná se zamyslet i nad otázkou, neztrácíte-li tímto způsobem zbytečně příliš drahocenného času, neškodí-li to vašemu soukromému životu.
Protože je dávno potvrzeným faktem, že si lze na mobilu i internetu vypěstovat závislost a že tato rozhodně nemusí být ničím úsměvným.
Není vyloučeno, že bude odluka od virtuálního světa i dost nepříjemná. Že se dostaví i jisté abstinenční příznaky. Ale i pouhý týden půstu vám dozajista něco dá. Opět si uvědomíte, jak krásný může být onen skutečný svět kolem vás, nepřetvořený do virtuální reality. Jak skvělí mohou být i opravdoví lidé. Ti, kteří se s vámi budou přátelit i tehdy, když je nebudete s nikým sdílet a nedáte jim lajk.

By

About Auther

about author