Jaké známe soustružnické nože

Jaké známe soustružnické nože

15. 7. 2021 | Zboží | Žádné komentáře

Soustruh je jedno z nejznámějších strojírenských zařízení již od počátku průmyslové revoluce. Za tu dobu se tento stroj výrazně změnil zejména díky elektronice a rozvoji výpočetní techniky, numericky řízené systémy CNC se dnes využívají běžně ve většině strojírenských firem, ale stále ještě existují starší typy soustruhů, s nimiž se pracuje v některých provozech či malovýrobě. Soustruhy využívají ke své činnosti speciální nástroje, označované jako soustružnické nože.

obrábění bronzu

Soustružnické nože mohou být zhotoveny mnoha způsoby. Prvním z nich je nástroj, který je vyroben z jednoho kusu nástrojové oceli, případně z oceli rychlořezné, označované jako HSS, či ze slinutých karbidů (označení dle norem je SK). Tento způsob je také nejjednodušší z hlediska výroby, ale představuje poměrně vysoké výrobní náklady, co se týče samotného materiálu.

soustružení soustružnickým nožem

Další možností je vyrobit soustružnický nůž z běžné konstrukční oceli a činnou (řeznou) část s ní nějakým způsobem spojit. Dříve se to provádělo tak, že se k tělesu z konstrukční oceli přivařil břit z nástrojové oceli tř. 19, čímž se ušetřily náklady. V současné době se náklady šetří pájením speciálních destiček z nástrojové oceli nebo ze slinutých karbidů. Tyto typy nástrojů jsou velmi často využívané v sériové i kusové výrobě nebo v údržbě, ovšem není to jediný způsob, jak soustružnické nože vyrobit.

Existují i speciální nože karuselové (do svislých soustruhů), tyčové nože vyvrtávací, tvarové kotoučové nebo tangenciální nože a některé další, velmi specializované nástroje. Břitová destička však nemusí být připevněná napevno, ale může být vyměnitelná, v těchto případech se konstruktéři obrací opět ke slinutým karbidům a kromě nich i k destičkám keramickým, diamantovým nebo nitridovým.

Jak vidíte, i z hlediska výrobních nástrojů je soustružení obor velmi obsáhlý a složitý, prošel za desítky let dlouhým vývojem, i když jeho podstata se nezměnila. V principu jde stále o obrábění osově souměrných obrobků, s nimiž se již seznamují učni a studenti středních odborných učilišť a strojírensky zaměřených škol.

By

About Auther

about author