Nechte starosti bytovému družstvu

Nechte starosti bytovému družstvu

9. 1. 2022 | Podnikání | Žádné komentáře

Když jste za socialismu chtěli získat vlastní bydlení, měli jste na výběr z několika možností. Jedna z možností, kterou máte i dnes, je zapsat se do pořadníku na městském úřadě a čekat až na vás přijde řada. Což tenkrát i dnes může trvat několik let. Další možností kdysi, bylo získat podnikový byt. Každá opravdu velká továrna si mohla dovolit postavit vlastní panelové domy a nabídnout je vlastním zaměstnancům, kteří se na oplátku upsali, že v dané továrně odpracují třeba 15let. Někdy se studenti na vysokých školách už takto zavazovali, že po dokončení studia nastoupí do dané továrny na určitý počet let, a za to dostali přislíbený podnikový byt. Co si budeme povídat, vědět, že dostuduji a můžu se okamžitě osamostatnit byl velice dobrý tah každého podniku, který takto získával nové oddané zaměstnance.

panelák

A znáte bytová družstva? Bytová družstva, dříve stavební bytová družstva. Pokud chcete dostat přidělený byt od bytového družstva, musíte se stát jeho členem. Má-li družstvo volný byt, může vám být přidělen a vy máte právo užívání, ale nejste vlastníkem bytu. Máte ale jistotu, že pokud budete platit nájem, včetně příspěvku na fond oprav, z bytu vás nikdo nemůže vyhodit. Byt, tedy právo k užívání se dá prodat, nebo si můžete vzít hypotéku.

věžáky

V dnešní době už družstva málokdy staví nové bytové domy, ale zato mnohé z jejich bývalých bytů se prodalo a vznikly Společenství vlastníků bytových jednotek. Bytové družstva, např. bytové družstvo Brno, nyní nabízí Společenstvím vlastníků vedení účetnictví, finanční poradenství a nezřídka zajišťují právní poradenství. Každý bytový dům, kde jednotlivé byty jsou v soukromém vlastnictví, je ze zákona povinen založit Společenství vlastníků bytových jednotek a přiznejme se, kdo se vyzná ve všech předpisech, zákonech a je ochoten se starat o účetní záležitosti SVJ? Nechat tyto starosti na bytovém družstvu je ideální řešení.

By

About Auther

about author