Proč potřebujeme zábradlí na balkón

Proč potřebujeme zábradlí na balkón

21. 6. 2020 | Zboží | Žádné komentáře

Balkóny, terasy či alespoň verandy jsou dnes již samozřejmou součástí každého domu, ať již jde o rodinný nebo panelákový. Umožňují i lidem, kteří jsou celý den zavření doma, například z důvodu nemoci, aby si mohli užít čerstvého vzduchu. Najdeme je dokonce například i v nemocničních pokojích.

Jejich nedílnou součástí jsou pak zábradlí nejrůznějších druhů a typů, ač všechny samozřejmě musí splňovat bezpečnostní normy. I proto jsou voleny pouze určité materiály, zatímco jiné nejsou vůbec použity.

balkon1

Asi nejběžnějšími jsou pak kov a dřevo. Zatímco dřevo najdeme spíše u klasických rodinných domků či chat a chalup, kov má své uplatnění v panelových domech a veřejných budovách, s výjimkou těch historických, kde by narušovalo architekturu.

Proč jsou ale zábradlí na balkón nutná? Vzhledem k tendenci většiny lidí šetřit náklady, kdekoliv to jen jde, bychom mohli předpokládat, že je především na moderních veřejných budovách nenajdeme. Opak je ale pravdou. Proč je tedy tak důležité?

balkon2

Tím hlavním a nejdůležitějším faktorem je samozřejmě bezpečnost. Je to totiž velmi účinná a vzhledem k situaci i levná metoda, jak zabránit spoustě nehod a pádů z balkonů, a to především v zimě, kdy je povrch namrzlý a kluzký.

Je totiž jasné, že pokud by tam nebylo, představovalo by obrovský hazard se zdravím prakticky všech návštěvníků. Platí to zvlášť, pokud vezmeme v úvahu, že naprostá většina balkónů má mírný sklon směrem dolů a ven, kvůli odtoku dešťové vody.

Pak je zde samozřejmě otázka psychologická. Zábradlí totiž působí jako svého druhu bariéra, která odděluje balkón od okolního světa. Což také znamená, že se nebojíme pádu. Pokud totiž bydlíte například v některém z vyšších pater domu, zkuste si představit, že by najednou zmizelo. Dokázali byste i teď jít v klidu pověsit prádlo, případně dojít až k okraji? Nebo byste se báli, že spadnete? Nechali byste si tam hrát svoje děti?

Z výše uvedeného je jasné, že zábradlí na balkónech své místo má a je dobře, že je v dnešní době povinné. Díky němu si totiž můžeme užít krásné výhledy bez obav. A to za to stojí, ne?

By

About Auther

about author